katecheze o mši svaté

kapitoly z knihy R. D. Šimona Polívky Přistoupím k oltáři Božímu


kapitola sedmá - Dominus vobiscum

Již při stupňových modlitbách, které kněz říká pod oltářními stupni, zaznívají slova, která se pak během mše svaté objevují ještě mnohokrát: 'Dominus vobiscum' - 'Pán s vámi'. Tento pozdrav znamená, že kněz již mluví k lidu z Pánova místa, tedy z Božího místa - od jeho oltáře, z místa kde je Bůh osobně přítomen ve svatostánku a při mši svaté přímo na oltáři. Kněz přináší Kristovu oběť jeho jménem, v jeho osobě, říkáme tomu in persona Christi - v osobě Krista - a to se odráží právě v pozdravu 'Pán s vámi' - 'Dominus vobiscum'. Je to, jakoby kněz byl někde pryč z farnosti a posílal dopis: zdraví vás ten a ten, u kterého nyní jsem. Kněz u oltáře je dál od tohoto světa a blíž Kristu více než kdekoliv jinde - je u Krista, je u Pána a od něj a jeho jménem zdraví lid.

Ovšem tento pozdrav nepatří pouze přítomným na mši svaté, nýbrž také všem, kteří přijímají duchovní užitky z mešní oběti. Proto kněz říká 'Pán s vámi' i kdyby sloužil zdánlivě sám. Mši svatou ovšem kněz nikdy sám neslouží. Za prvé: mši svatou koná Kristus, kněz je pouze služebníkem. Za druhé: mši svatou jakožto Kristovu oběť již přináší celá Církev - Kristus jako hlava Církve a všichni věřící s ním spojení. A konečně: mše svatá je přinášena za celou Církev.

Na tento pozdrav odpovídají věřící: 'Et cum spiritu tuo.' - 'I s duchem tvým'. Tato slova jsou nesmírně důležitá. Je to vlastně modlitba za kněze, který se k lidem obrací od Boha, a který naopak před Bohem zastupuje lid. Odpověď lidu je jako střelná modlitba za kněze - ať je Duch Páně s tebou, abys byl v pravdě člověkem duchovním. Tímto zvolání 'i s duchem tvým' vlastně věřící povzbuzují kněze, aby konal úkon mešní oběti, ke kterému je určen, ve kterém je nezastupitelný, a na který věřící spoléhají. Neznamená to tedy i s tebou, Václave, Petře, Josefe, nýbrž i s duchem tvým, knězi! V této souvislosti již svatý Jan Zlatoústý vysvětluje, že jen biskupovi a knězi přísluší na liturgický pozdrav 'Pán s vámi' odpověď 'I s duchem tvým', neboť teprve ten, kdo přijal plnost nebo podíl na svátostném kněžství, přijal též zvláštním způsobem Ducha Svatého, aby jednal v osobě Krista.

Vzpomeňme na to pokaždé, když zazní tato slova a vy na ně odpovídáte. Vzpomeňte, že to není jen nějaký zvyk nebo nic neříkající fráze - právě naopak, do pozdravu 'Pán s vámi' a do odpovědi 'i s duchem tvým' je zahrnuto všechno, co je spojeno se mší svatou. Kněz konající v osobě Krista Pána zdraví lid v jeho jménu, vybízí tím také lid ke zbožnosti, a lid touto krátkou střelnou modlitbou prosí za kněze, aby konal dílo Kristovo, aby se věřícím z něho dostalo co nejvíce užitků.

Ještě jedna důležitá věc je s tímto pozdravem spojena. Kněz, dříve než se obrací k lidu - tedy k Církvi pozemské, líbá ostatky svatých uložené v oltáři. Obrací se tedy od Církve vítězné k Církvi bojující, ze svatého místa vybízí věřící k posvěcení, k povznesení se nad pozemské věci. A věřící modlitbou 'i s duchem tvým' dávají najevo, že si to přejí, že chtějí, aby kněz tak konal - aby Bůh přijal mešní oběť ke chvále a slávě svého jména, aby byla požehnáním pro nás i pro celou Církev!

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky