katecheze o mši svaté

kapitoly z knihy R. D. Šimona Polívky Přistoupím k oltáři Božímu


kapitola osmnáctá - Užitky mše svaté

Pán Ježíš Kristus zanechal své Církvi ve mši svaté stálou oběť, kterou se jeho krvavá oběť na kříži názorně zpřítomňuje, podstatně obnovuje a ve svých účincích lidem přivlastňuje. Tridentský sněm učí o mši svaté: "Touto nekrvavou obětí je v přebohaté míře dosahováno plodů krvavé oběti, což vůbec neznamená, že by ona nekrvavá oběť jakkoli něco ubírala na ceně té krvavé oběti. Proto je řádně a podle apoštolské tradice obětována nejen za hříchy, viny, dostiučinění i za jiné potřeby živých věřících, nýbrž také za zemřelé v Kristu, kteří ještě nejsou úplně očištěni" (Dokumenty Tridentského koncilu, Praha 2015, s. 165).

Druhy mešních užitků

Podle toho, komu se užitky mše svaté přivlastňují, rozlišujeme čtyři druhy mešních užitků:

1-obecné, 2-zvláštní, 3-speciální, 4-osobní.

1 - Obecné užitky náleží celé Církvi, živým i zemřelým. Kněz slouží mši svatou jakožto služebník Ježíše Krista i Církve a přivlastňuje užitky mše svaté všem, tak jako se Pán Ježíš a Církev modlí za všechny. Proto se kněz modlí při obětování chleba: 'za všechny věřící křesťany, živé i zesnulé - pro omnibus fidelibus christianis, vivis atque defunctis' a při obětování kalicha: 'pro spásu naší a celého světa - pro nostra et totiž mundi salute.' Tyto užitky mše svaté získávají všichni, kteří jejich získání nekladou překážky - jedná se především o tvrdošíjné setrvávání v hříchu či v blízké příležitosti k němu. Tyto užitky lidé získávají i bez zvláštního úmyslu obětujícího kněze.

2 - Zvláštní užitky získávají věřící zbožně přítomní na mši svaté. Tyto užitky vznikají při mši svaté z oběti Kristovy jakožto svátosti (ex opere operato - z díla vykonaného) a také ze spolupůsobení věřících jakožto svátostiny (ex opere operantis - z díla konajícího). Tyto užitky mohou věřící přivlastnit i jiným osobám, živým či zesnulým (obětuji za tebe mši svatou). Čím zbožněji jsou věřící přítomni na mši svaté, tím hojnější jsou tyto užitky! To by si měli uvědomit především ti, kteří se mše svaté účastní zcela pasivně a ti, kteří vidí aktivitu věřících na mši svaté pouze v nějaké vnější činnosti.

3 - Speciální užitky se přivlastňují těm, za které je mše svatá výslovně obětována. Tyto užitky mají trojí účinek: mohou usmiřovat Pána Boha za hříchy, dostiučinit a vyprošovat. Úmysl, na který se mše svatá speciálně obětuje, může být cokoli, za co se můžeme nebo máme povinnost modlit.

4 - Užitky osobní se přivlastňují knězi, který konkrétní mši svatou slouží. Tyto užitky jsou úměrné zbožnosti celebranta, zatímco užitky obecné a speciální plynoucí ze samotné mše svaté jakožto svátosti nezávisí ani na svatosti ani na zbožnosti kněze. Není důvod, který by knězi nedovoloval také tyto své osobní užitky někomu přivlastnit, podobně jako ostatní věřící mohou přivlastnit jiným osobám zvláštní užitky mše svaté.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky