
Co se děje v kostele...
Věřící se v kostele především setkávají s Bohem, na jehož pozvání do kostela-domu Božího přicházejí. Každý sám za sebe anebo společně.
Osobní setkání nemá žádná pevná pravidla, vyjma nutného ohledu na důstojnost prostoru a ostatní přítomné, a může mít podobu tiché adorace, modlitby, rozjímání či kontemplace.
Společná setkávání věřících mají naopak svá pevná pravidla a řád, svého celebranta a přisluhující. Důstojnost každé společné bohoslužby vyžaduje, aby se každý účastník v jejím průběhu soustředil co nejzbožněji na dění.
Vrcholným liturgickým úkonem je Mše Svatá, která je obnovováním Oběti Ježíše Krista na kříži. Mši Svatou může sloužit-celebrovat výhradně kněz, a to sám, s přisluhující asistencí nebo za přítomnosti lidu. Mše Svatá má svůj pevně stanovený řád. O průběhu Mše Svaté (mešním řádu) si můžete pročíst jednotlivé kapitoly v oddíle Knihovna sv. Barbory, nebo v brožurkách v lavicích.
V kostelech se mohou konat i jiné pobožnosti, např. společné denní modlitby Církve z tzv. Breviáře, pobožnosti Křížové cesty, Anděl Páně, Růženec, pobožnosti ke svatým atd.
Nedílnou součástí života chrámu je vysluhování Svátostí, mimo již uvedenou Mši Svatou a eucharistii pak především Svátost smíření (svatá zpověď), Svátost křtu a Svátost manželství. Kostel je také místem posledního doprovození našich zemřelých na věčnost.