Co se děje v kostele...

Věřící se v kostele především setkávají s Ježíšem Kristem, na jehož pozvání do kostela-domu Božího přicházejí. Každý sám za sebe anebo společně.

Osobní setkání nemá žádná pevná pravidla, vyjma nutného ohledu na důstojnost prostoru a ostatní přítomné. Osobní setkání s Kristem může mít podobu tiché adorace, modlitby, rozjímání či kontemplace.

Společná setkávání mají naopak svá pevná pravidla a řád, svého celebranta a přisluhující. Důstojnost každé společné bohoslužby vyžaduje, aby každý účastník v jejím průběhu vykonával přesně vše, co je předepsáno a přísluší jeho roli ve společenství, tedy přesně vše, ale nic navíc.

Vrcholným setkáním věřících s Kristem je Mše svatá, která je slavením a zpřítomňováním jeho oběti. Mši svatou může sloužit-celebrovat výhradně kněz, a to sám, s přisluhujícími nebo za účasti lidu. Mše svatá má své pevně stanovené části: úvodní obřady, bohoslužbu slova, slavení eucharistie, eucharistické modlitby, svaté přijímání a závěrečné obřady.

Úvodní obřady zahajují bohoslužbu a v jejich průběhu se přítomní připravují na slavení Mše svaté vyznáním hříchů a prosbou o jejich odpuštění ve zpěvu Kyrie. O nedělích a určených dnech je doplněna chvalozpěvem Sláva na výsostech Bohu a končí modlitbou.

V navazující bohoslužbě slova se čtou liturgická čtení-lekce. Jedno ze Starého zákona nebo z epištol (o nedělích a slavnostech se čtou čtení dvě) a z Evangelia, které předčítá kněz nebo jáhen. Po lekcích následuje zpravidla kázání-homilie, o nedělích a určených dnech credo-vyznání víry, a přímluvy, tj. prosby k Pánu.

Slavení eucharistie, které následuje, je ústřední částí Mše svaté, kdy věřící předkládají knězi dary chleba a vína, které jsou ve zvláštním obřadu eucharistické modlitby proměňovány v Tělo a Krev Ježíše Krista. Po přijmutí Těla a Krve Páně knězem je poté rozdělováno Tělo Páně věřícím ve Svatém přijímání, tj. ve Svátosti eucharistie. Následují závěrečné obřady, které sestávají z modlitby a požehnání. Mše svatá končí výzvou kněze "Jděte ve Jménu Páně!", na kterou věřící odpovídají "Bohu díky." 

V kostelech se mohou konat i jiné pobožnosti, např. společné denní modlitby Církve z tzv. Breviáře, pobožnosti Křížové cesty, Anděl Páně, Růženec, pobožnosti ke svatým atd. Nedílnou součástí života chrámu je vysluhování Svátostí, mimo již uvedenou Svátost eucharistie pak především Svátost smíření (zpověď), Svátost křtu a Svátost manželství. Kostel je také místem posledního rozloučení se zemřelými.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky